Med full fart på de elektroniska vägarna
I veckan träffade jag Malin Stråhle för en intervju till nästa nummer av Internetworld. Intervjun handlade om Marianova.se där hon är vd. Men det är en annan historia.
Malin Stråhle berättade också för mig om en resa hon gjorde 1995 för att ta reda på hur ”IT förändrade vårt sätt att leva och verka”.
1995 åkte Malin Stråhle, tillsammans med tre vänner, bil över den amerikanska kontinenten. De kallade resan Route 95 (det här vet säkert många av er om, men för mig som fortfarande gick på gymnasiet, i första ring, 1995 så var Route 95 något nytt). Den började i Los Angeles i slutet av juni och slutade i New York i början av augusti. Syftet med resan var att med egna ögon se hur långt de amerikanska universiteten hade kommit med informationsteknologi som till exempel datoriserad undervisning. Och PR-faktorn var hög. Route 95 uppmärksammades stort i medierna och bland annat sponsrade Saab tjejerna med en bil.
Jag hittar en gammal text här. Och en av slutsatserna tjejerna drog från resan var:
”E-mail har fått en nyckelfunktion och är den nätverkstjänst som används mest. Det är ett snabbt och effektivt sätt att kommunicera, både inom och utanför universiteten. Intressant är att e-mail har ändrat relationen mellan lärare och studenter i vissa avseenden. Studenterna får lättare tag på sin upptagna professor via e-mail och kan få ett snabbt svar. Å andra sidan kan professorn gömma sig bakom sin e-mailbox istället för att finnas tillgänglig på sitt rum. Gruppövningar kan ske i ”chatgroups”, där handledare och studenter diskuterar givna ämnen genom sina datorer. Det är dock viktigt att komma ihåg att den nya tekniken är ett komplement, ingen ersättning för de metoder som redan finns.”
Sätten på hur man kommunicerar digitalt fanns redan då, om än outvecklade.
Under vägen skrev de en ”multimediadagbok” (dåtidens blogg) och väl tillbaka i Sverige avslutade de projektet med en bok, ”Route 95 – Med hela världen som mötesplats”. Sommaren efter gjorde tjejerna en ny resa med liknande mål, men den här gången i Sverige och resan kallade de E96. Det hann aldrig bli någon bok för Malin Stråhle åkte till San Francisco, startade ett konsultbolag (tillsammans med en av de andra tjejerna som var med på Route 95 och E96) och jobbade med strategier för IT-projekt under sju år.
Undra om man skulle kunna göra en liknande resa idag? Troligen inte med samma uppmärksamhet som tjejerna fick. De hade precis rätt timing – när allt började. Och Malin Stråhle träffade en hel del intressanta människor på vägen. Vissa av dem hennes vänner än idag, som Howard Rheingold för att nämna en.
Ett svar till Med full fart på de elektroniska vägarna
Kommentera Avbryt svar
- Här bloggar Miriam Olsson Jeffery - frilansande ekonomijournalist som rapporterar för svenska tidningar, bland dem Internetworld och SvD, från Silicon Valley i Kalifornien. På molsson.com hamnar tankar och funderingar kring journalistik, internet och livet.
@miriamolsson på Twitter
Senaste kommentarer
- Maria Richardsson: Visst är det stor skillnad på att vara egen och att vara anställd!? Och det finns verkligen för-...
- Jennifer: Vad härligt att få en uppdatering! Och kul med bloggen på Svd, den hade jag missat! Rakt in i readern nu
... - Jonas Lejon: Fint #win på det
- Andreas Ivarsson: Vad kul! Du kör en post här när det är live va? Vill ju ha den i Reader. Ha det grymt i San...
- Jennifer: Härligt! Stort lycka till bästa Miriam.
Arkiv
- maj 2012
- april 2012
- februari 2012
- januari 2012
- november 2011
- oktober 2011
- juni 2011
- maj 2011
- december 2010
- november 2010
- augusti 2010
- juni 2010
- april 2010
- mars 2010
- december 2009
- november 2009
- oktober 2009
- september 2009
- augusti 2009
- juli 2009
- juni 2009
- maj 2009
- april 2009
- mars 2009
- februari 2009
- januari 2009
- december 2008
- november 2008
- oktober 2008





Kul att du börjat blogga!!!!!